چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟

تعرفه تبلیغات در سایت

صفحه اول روزنامه ها

صفحه اول روزنامه ها

خیلی از شماها نمی دانید که ایفون پر از فایل های ریز و پنهانی است که پاک نکردن آن ها می تواند به کند شدن سرعتش بیانجامد. این فایل ها در طول  کاربرد روزانه از   گوشی   ایجاد می شوند و در جایی به نام کش ذخیره می گردند. از آنجایی که این فایل ها به صورت خودکار ایجاد می شوند ممکن است اصلا متوجه شان نباشید. اما باید بدانید   چگونه   می توانید کش گوشی های   آیفون   را پاک کنید. اینکار به شما کمک می کند فضای بیشتری در اختیار داشته باشید و در برخی از موارد سرعت گوشی تان را بیشتر کنید.

ببینید »»» خالي كردن حافظه آيفون بدون حذف نرم افزار یا فایل

چگونه کش گوشی های آیفون را پاک   کنیم؟  

چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟
چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟

کش آیفون چیست و برای چه منظوری به کار می رود؟

همانطور که در بخش قبلی مقاله هم ذکر کردیم، آیفون ده ها فایل کوچک و پنهانی به هنگام استفاده از آن، ایجاد می کند. این فایل ها توسط اپلیکیشن ها ساخته می شوند و حاوی اطلاعاتی هستند که اپلیکیشن ها به هنگام اجرا بدان نیاز دارند. چنین فایل هایی در یک موقعیت موقتی به نام کش در حافظه ایفون ذخیره می شوند.  خیلی از ماها در مورد کش مرورگر وب که در برگیرنده فایل های موقت است اطلاعاتی داریم.  شاید این رایج ترین نوع کشی باشد که همه ما با آن آشنا هستیم. اما همه اپلیکیشن ها از جمله سیستم عامل ایفون هم کش دارد.

در این مقاله سعی می کنیم آیفون هایی که دارای سیستم عامل IOS 12 هستند را مورد بررسی قرار دهیم.

دستگاه هایی که سیستم عاملشان 11 است هم می توانند از نکات بیان شده در این مقاله بهره ببرند. اگر سیستم عامل گوشی شما 10 یا پایین تر از آن است شاید نتوانید از چنین نکاتی استفاده کنید اما مطالعه این راهنما برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

ببینید »»» پس کد اسکرین تایم چیست و چگونه غیر فعال و یا تغییر دهیم؟

چرا باید کش گوشی آیفون را پاک کنیم؟

همانطور که می دانید کش، بخش مهم و کاربردی گوشی های آیفون محسوب می شود. این بخش دربرگیرنده فایل هایی است که شما بدان نیاز دارید و در برخی از موارد می تواند سرعت گشت و گذار در گوشی را افزایش دهد.

دو دلیل اصلی برای پاک کردن کش ایفون وجود دارد. اولا این فایل های کوچک می توانند کل فضای ذخیره سازی شما را به خود اختصاص دهند و با گذشت زمان حافظه تان را پر نمایند. اگر می خواهید حافظه تان را آزاد کنید و فضای بیشتری برای فعالیت هایتان داشته باشید پاک کردن کش می تواند یک روش عالی برایتان باشد. خیلی وقت ها سیستم به صورت خودکار خودش این پاکسازی را انجام می دهد اما اگر چنین اتفاقی نیفتاد می توانید به صورت دستی کش را پاک کنید.

دلیل دیگری که برای پاک کردن کش گوشی های ایفون وجود دارد این است که فایل های کش شده می توانند باعث کند شدن سرعت گوشی تان شوند یا کارکرد آن را مختل سازند.انواع مختلفی از کش ها بر روی گوشی ایفون وجود دارد.  به همین خاطر برای پاک کردن هر کدام باید مراحل جداگانه ای در نظر گرفته شود.

در این مقاله برخی از روش های موجود برای پاک کردن کش های مختلف را با هم مرور می کنیم.

 چگونه می توانیم کش سفری یا سافاری را بر روی آیفون و ایپد پاک کنیم؟

چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟
حذف کش مرورگر سافاری گوشی آیفون

شاید رایج ترین و شناخته شده ترین کش بر روی هر دستگاهی کش مرورگر وب آن باشد. این بخش حاوی تصاویر و صفحات وب ذخیره شده متعدد، کوکی ها و سایر فایل هاست. برای پاک کردن کش مرورگر سفری می توانید مراحل زیر را مدنظر داشته باشید:

کش مرورگر بسیار فریبنده است. این بخش به گونه ای طراحی شده که با ذخیره سازی فایل هایی که ممکن است بعدا بدان نیاز داشته باشید، سرعت گشت و گذار در وب را افزایش می دهد. در این شرایط دیگر مجبور نیستید فایل های مورد نیاز را دوباره بارگزاری کنید. اما گاهی از اوقات مجبور می شوید کش مرورگر را پاک کنید.

شاید شنیدن این جمله شما را متعجب کند اما پاک کردن این کش برخلاف سایر کش ها، ممکن است سرعت مرورگر را کمتر نماید. با اینحال پاک کردن کش مرورگر می تواند یک راه حل رایج برای آزادسازی فضای ذخیره سازی باشد. برای اینکار مراحل را به دقت طی کنید:

 • بر روی گزینه تنظیمات یا همان setting ضربه بزنید.
 • بر روی سفری کلیک کنید
 • حالا گزینه Clear History and Website Data را انتخاب نمایید
 • در منوی پاپ آپ باز شده، گزینه Clear History and Data را انتخاب نمایید.

ببینید »»» روش تشخیص آیفون ریفربیش و تعمیری با چند مرحله ساده

چگونه کش اپ استور را بر روی ایفون و ایپد پاک کنیم؟

چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟
پاک کردن کش اپ استور در آیفون و آیپد

برنامه اپ استور( فروشگاه اپل) که بر روی دستگاه های دارای سیستم عامل IOS به صورت درون ساخت قرار دارد هم  ، فضای کش خاص خود را دارد.  همین امر بر روی نحوه استفاده از ایفون تاثیر می گذارد. اگر چنین مشکلی دارید برای پاک کردن کش اپ استور از مراحل زیر کمک بگیرید:

 • بر روی برنامه App Store کلیک کنید تا باز شود.
 • بر روی هر یک از دکمه های ردیف پایین یکی پس از دیگری ده بار ضربه بزنید
 • بعد از اینکار اپلیکیشن باید به صورت خودکار ریستارت شود. حالا کش اپ استور پاک شده است.

 چگونه کش و فایل های موقت را بر روی آیفون و ایپد پاک کنیم؟

در ادامه سعی می کنیم نحوه پاک کردن کش سایر نرم افزارها را که به صورت درون ساخت در ایفون و ایپد وجود ندارند را با هم مرور کنیم.

ریستارت کردن ایفون یک روش عالی برای پاک کردن کش آن است.  هر چند اینکار باعث پاک شدن هر نوع کشی نمی شود.

به عنوان مثال کش مرورگر سافاری و سایر برنامه های ثالث پاک نخواهد شد اما به کمک این روش می توانید فایل های موقت را پاک کنید و فضای ذخیره سازی تان را آزاد نمایید یا مشکلات موجود را حل کنید.

ببینید »»» نحوه استفاده از اسکرین تایم در iOS 12 در گوشی های آیفون و آپید

 چگونه کش اپلیکیشن های ثالث را بر روی آیفون و ایپد پاک کنیم؟

چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟
چطور کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟

منظور از اپلیکیشن های ثالث همان برنامه هایی است که خودتان از طریق اپ استور بر روی گوشی نصب می کنید. برخی از اپلیکیشن ها به شما اجازه می دهد کش را به طور مستقیم پاک کنید اما برخی این گونه نیستند.

چنین موضوعی به قابلیت های نرم افزار  و سیاست توسعه دهنده آن بستگی دارد. اگر توسعه دهنده گزینه پاک کردن کش را در نرم افزار گنجانده باشد،می توانید آن را به احتمال زیاد در بخش تنظیمات بیابید.

این بخش ممکن است در منوی تنظیمات داخل برنامه یا تنظیماتی که در ایفون وجود دارد باشد. اگر گزینه ای برای پاک کردن کش نبود  پس نمی توانید آن را به صورت دستی پاک کنید. در چنین شرایطی بهتر است اپلیکیشن را پاک کرده و مجدد نصب کنید.

برای اینکه بتوانید کش برخی از نرم افزارها را پاک کنید بهتر است از برنامه ثالث برای اینکار بهره ببرید. انتخاب های متعددی برای برخی از نرم افزارها وجود دارد.

این برنامه ها به جای اینکه بر روی گوشی نصب شوند معمولا بر روی رایانه های ویندوزی یا مک نصب می شوند.

نصب مجدد اپلیکیشن برای پاک کردن فایل های موقت در ایفون و ایپد:

چگونه کش گوشی های آیفون را پاک کنیم؟
آموزش پاک کردن کش نرم افزار در آیفون و آیپد

اگر اپلیکیشن اجازه پاک کردن دستی کش را نداد می توانید فایل های موقتش را پاک کنید. در چنین شرایطی بهتر است نرم افزار را پاک کنید و مجدد نصب نمایید. برای اینکار مراحل زیر را طی کنید:

 • قبل از هر کاری باید بدانید کدام یک از اپلیکیشن های آیفون فضای بیشتری از گوشی تان می گیرند. به همین منظور سری به بخش Settings > General > iPhone Storage بزنید.
 • در این بخش می توانید همه اپلیکیشن هایی که بر روی گوشی دارید را مشاهده نمایید و فضای مورد استفاده توسط این برنامه ها را تخمین بزنید. بر روی هر کدام از اپلیکیشن های موجود ضربه بزنید اطلاعات بیشتری دریافت خواهید کرد.
 • در صفحه مربوط به آن اپلیکیشن، به خط Documents & Data نگاهی بیندازید. این بخش مقدار فضایی که هر برنامه برای فایل ها استفاده می کند را نشان می دهد.
 • بعد از اینکه اپلیکیشن مدنظر را پیدا کردید آن را مثل همیشه پاک کنید. فقط مراقب باشید. زمانی که می خواهید نرم افزاری را از این صفحه پاک کنید ممکن است همه فایل های ایجاد شده توسط برنامه را پاک نمایید. اگر قصد دارید کش گوشی را پاک کنید می توانید اینکار را بکنید. اما اگر می خواهید فایل های ایجاد شده توسط گوشی را نگه دارید بهتر است از پاک کردن آن چشم پوشی کنید زیرا فایل های ایجاد شده هم پاک خواهد شد.
 • ایفون به شما اجازه می دهد از طریق اپلیکیشن به بخش اسناد و داده ها دسترسی داشته باشید. می توانید در صورت نیاز این فایل ها را پاک کنید. اگر نه، می توانید فایل ها را برای مصارف بعدی تان نگه دارید. مثلا ممکن است برنامه شما حاوی اپیزودهای یک پادکست مهم باشد. در این شرایط نباید آن را پاک کنید.
...
نویسنده : محمد رضا جوادیان بازدید : 5 تاريخ : يکشنبه 16 دی 1397 ساعت: 16:26